Ještě než se dostaneme ke konkrétním výukovým postupům zaměřeným na děti, máme tu důležitý tip pro vás, rodiče.
Rodičům výuku značně usnadní sněžné brusle Sled Dogs, a to hned z několika důvodů:

 • Nebudete dítě stresovat tím, že mu budete překážet svými lyžemi
 • Snadno se k němu dostanete blíže, aniž by hrozilo vzájemné překřížení lyží. Díky tomu vás nebudou tolik bolet záda z věčného předklánění
 • Když dítě spadne z lyží, snadno k němu do kopce doběhnete. Není snad nic horšího, než stromečkovat 20 m vysoko, anebo ho stresovat dobře míněným pokřikováním. Na sněžných bruslích vyběhnete k dítěti, zvednete ho, a oba spokojeně pokračujete v jízdě…
 • Sled Dogs brusle umožňují snadnou jízdu pozadu. Tudíž můžete při výuce pomalu couvat a mít s malým lyžařem neustálý oční kontakt.

Učení na lyžíchJak učit lyžovat děti

 

 

Jízda na sněžných bruslích je snadnější než na lyžích, takže o sebe se bát nemusíte. Naopak si i na malém začátečnickém kopečku alespoň užijete při učení více srandy:

Kdy učit dítě lyžovat?

Obecně se jako vhodný věk udávají 3 roky, ovšem každé dítě je individuální. Proto si hlavně sami položte otázku, zda vůbec fyzicky zvládne alespoň hodinu na svahu a zda má o lyžování zájem. To druhé je hlavně otázkou vaší správné motivace.

Pokud je dítě připraveno, je na čase pořídit výbavu. Přečtěte si článek jak vybrat dětské lyže.

Kde se učit lyžovat

Pro první lekce na lyžích zvolte co nejmírnější kopec s mírným provozem. Nezapomeňte při výběru areálu zvážit také dostupné vleky. Ideální je jezdící koberec, případně sedačková lanovka. Kotva nebo poma by mohly lyžování spíše zošklivit.

Jak tedy začít učit děti lyžovat:

Pojďme si tedy shrnout základní rady, jak naučit dítě jezdit na lyžích bez instruktora a lyžařské školy:

Výuka lyžování v obýváku

Teď se jistě nejeden rodič s novou plovoučkou opotil, ale něco na tom je. Pokud to povrch v některé místnosti dovolí, je rozhodně vhodné dítěti obout lyže už doma, aby si vyzkoušelo základní pohyby beze stresu z kluzkého povrchu a kopce.

Pokud to byt neumožňuje, zajděte s lyžemi ven a vyzkoušejte pohyb na lyžích na sněhu před barákem.

Mimo sjezdovku můžete natrénovat:

 • pohyb vpřed i vzad
 • úkroky do stran
 • otáčení kolem dokola
 • vstávání po pádu (důrazně doporučujeme natrénovat před jízdou z kopce)

Při prvních krocích na sněhu pak bude dítě více v pohodě.

Bezpečnost nade vše

Kromě helmy je vhodné před výukou lyžování pořídit také výstražnou vestu, aby dítě nikdo na svahu nepřehlédnul.

Výuku začneme bez hůlek a na rovině

Hůlky by malému dítěti spíše překážely. Případně by jim dávalo příliš velkou pozornost. Proto je spočátku vynecháme a ruce může mít při jízdě na kolenou.

Než se ale vydáme na kopec, je vhodné dopřát dítěti nějaký čas k seznámění s lyžemi na zasněžené rovině. Musí samo objevit nový styl pohybu. Seznamování „kalibrace“ může probíhat i zábavnou formou (hra na babu, kdo bude první támhle, anebo třeba koulování na lyžích…) Vyzkoušet můžete také tahání za hůlku, což je trénink pro vlek.
V této fází si v rámci hry dítě vyzkouší i pády a vstávání.

Učit děti lyžovat přes pluh, nebo s popruhy?

Tak tato otázka rozděluje laiky i zkušené instruktory. Představíme vám obě metory a vy si můžete vybrat metodu, která bude pro vás a vaše dítě vhodnější. Obě metody už vychovaly tisíce lyžařů…

Jak učit lyžovat děti přes pluh

Příznivci této metody učí děti na lyžích nejdříve jezdit se špičkami lyží u sebe a váhou na vnitřních hranách lyží. Postup výuky je následující:

 1. pluhová jízda
 2. pluhový oblouk
 3. paralelní jízda

Bližší představě pomůže instruktážní video výuky lyží:

Jak učit lyžovat děti s popruhy

Tato metoda nebere pluh jako primární způsob brždění. Děti se nejdříve naučí nemít strach z jízdy a správně samostatně zatáčet. Brždění spočátku zajišťuje rodič s popruhy, následně se malý jezdec naučí brzdit zatočením do protisvahu.

Jaké popruhy pro výuku lyžování použít?

ideální jsou širší, ploché popruhy, které omotáte jednou kolem pasu dítěte tak, aby oba konce směřovaly dozadu po stranách

Postup výuky lyžování s popruhy:

 1. Paralelní jízda
 2. Zatáčení
 3. Brždění zatáčením do protisvahu

Výuka lyžování hrou:

Ať už se rozhodnete pro variantu s popruhy, nebo pluhem, snažte se lekci pojmout co nejzábavněji. Posuďte sami, je lepší dítěti stále opakovat „Jeď po hraně!“, nebo vypsat soutěž “o nejlepší koleje jako vlak v zatáčce“?

Vhodé jsou i různé hračky, které musí dovézt na určené místo. Pomohou odbourat nadměrný záklon.

Nevyčítejte zbytečné chyby

Neřešte detaily a nechtějte mít z dítěte hned mistra světa. Hlavní je, aby ho lyžování bavilo, a jízdu si užívalo. Teprve s postupem času se technika dopiluje do dokonalosti.

Šetřete svá záda

Děti jsou šikovnější než si myslíte. Nemusíte u nich být celou dobu sehnutí a vždy jim pomáhat se vstáváním. Když už je ale pomoc potřeba, rozhodně doporučujeme mít na sobě výše zmiňované sněžné brusle. Výuku lyžování vám neskutečně zpříjmní a zjednoduší. K dítěti vždy snadno a rychle přiběhnete, ať už spadne kdekoliv. Brusle Sled Dogs si nemusíte hned kupovat, ale dají se také půjčit v mnoha půjčovnách.

Sled Dogs jsou skvělým způsobem jak se naučit lyžovat i v dospělosti 😉

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Prosím vložte svůj koment
Prosím vyplňte své jméno