Jak jezdit na jednokolce

Ahoj všem! V dnešní článek je pro všechny, kteří se rozhodli zkrotit pekelný stroj, který se nazývá jednokolka. Dozvíte se jak na to a prozradíme vám také tajných tipů, se kterými se naučíte jezdit raz dva.

0
5173

Ačkoliv se jízda na jednokolce může zdát na první pohled náročná, není tomu tak.  Chce to jen přibližně týden odhodlání a pevných nervů při tréninku. Určitě vám také pomůže instruktážní video, které jsme pro vás natočili. Jste připraveni? Tak jdeme na to!

Nasednutí na jednokolku

Sedlo jednokolky si dáme pod zadek, připravíme si pedály a vyhoupneme se do sedla. První nohu pokládáme vždy na spodní pedál! Ze začátku zkoušejte nasednout vždy na rovině vedle plotu, zdi… zkrátka je dobré mít se ze začátku čeho držet.

Zkoušíme šlapat

Držte se plotu! Nejdříve musíte nechat vaše tělo zvyknout si balancovat, takže nejdřív zkuste čtvrt otáčky dopředu a čtvrt otáčky dozadu. Až se vám bude zdát, že čtvrt otáčky zvládáte plynule, zkuste půl otáčky. A zase hezky dopředu, dozadu, dopředu, dozadu… No a až zvládnete i toto, zkuste stejným způsobem popojet o celou otáčku kola.

První jízda

Když máme zvládnutou celou otáčku, zkusíme se pustit do první opravdové jízdy. Pro začátek se ještě přidržujte plotu a zkuste popojet o nějaký ten metr dopředu. Až si budete v jízdě jistější, zkuste se vždy na chviličku plotu pustit. Trénujte a neztrácejte naději, ono to časem půjde. Až se vám podaří pustit se na dvě otáčky kola, je čas vzdát se plotu úplně a jít jezdit do prostoru. Zní to možná děsivě, ale v této fázi Vás plot bude už jen brzdit v pokroku. Měli byste totiž tendenci příliš se na plot naklánět a padat na něj.

Jízda v prostoru

První jízdu v prostoru zahájíte tak, že se odrazíte kolmo od stěny plotu. Uděláte to tak, že si přistavíte jednokolku kolmo ke zdi a její pedály nastavíte vodorovně. Šlápněte na zadní pedál, aby vám jednokolka neujela a s přidržováním nasedněte. Stejně jako na kole potřebujete k plynulé jízdě rychlost. Tu získáte tak, že se nakloníte dopředu a začnete šlapat až když budete mít pocit, že skoro padáte. Je jasné, že první pokusy o jízdu skončí po pár šlápnutích. S tím musíme počítat a vydržet!Ze začátku vůbec nezkoušejte zatáčet. Dobrých pár hodin vám zabere vůbec ujet pár metrů. Zatáčení přijde časem samo.

Naskakování na jednokolku

Ze začátku určitě nezkoušejte nasedat bez držení. Je to zbytečně vynaložená energie a dokud se nenaučíte plynule jezdit a zatáčet, nemá to cenu. Časem ale přijde čas naučit se naskakovat.

Opět budete potřebovat rychlost, takže pomalé a opatrné nasedání vás akorát vyhodí z rovnováhy. Nám se vyplatilo učit se naskakovat z rozběhu. Připravte si pedály – jeden dolů a jeden nahoru. Nejdříve jednou nohou lehce naskočte na dolní pedál, pak rychle přidejte druhou nohu na horní a šoupněte si sedlo pod zadek. Pak už jen využijte rychlosti a rychle šlapejte, ať neztratíte balanc.

Psychologická šiška aneb pár tipů na závěr

Základ zvládnutí všech úkolů je dobrá motivace. K tomu vám bezvadně poslouží tajná zbraň jednokolkařů, kterou je tzv. psychošiška. Tou si budete označovat, kam až jste nejdále dojeli a můžete tak sledovat vaše pokroky. Věřte, že vám to v tréninku pomůže.

Až si budete na jednokolce jistější, vytyčte si nějaký cíl (práce, škola, supermarket…). Ano, ze začátku se budete zastavovat o každou lampu, ale bude vás to motivovat dojet co nejdál.

Častý dotaz je, jestli se na sedle opravdu sedí. Ze začátku budete pravděpodobně jen zapření o pedály, ale časem se uvolníte a naučíte se odpočívat sezením.

Padáte příliš často dopředu? Pak šlapete příliš pomalu. Padáte často dozadu? Pak šlapete málo! Pádů se nebojte. Na rozdíl od běžného kola se na jednokolce nemáte do čeho zamotat, takže jsou pády méně bolestivé. Když padáte, jednoduše seskočte a jednokolku odhoďte. Jednokolka má na sobě nárazníky, je na pády od výrobce připravená, takže se toho nebojte.

Pokud se učíte na jednokolce, která má kovové pedály, rozhodně doporučujeme vzít si chrániče holení. Pokud máte na výběr, volte jednokolku s plastovými pedály.

To jsou naše tipy na to, jak zkrotit jednokolku. Nebojte se a jděte do toho. A že padáte? No paráda! To znamená, že jezdíte!

Kdo o koupi jednokolky zatím jen uvažuje, doporučujeme se podívat na stránky HOPsej.cz, kde uvidíte naší kompletní nabídku jednokolek. O výběru jednokolky si určitě napíšeme v některém z dalších článků. Komu jedna jednokolka nestačí, mohl by ho zaujmout tento jednokolový tandem, o kterém jsme psali v jednom z minulých článků.

Ať to jezdí!

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Prosím vložte svůj koment
Prosím vyplňte své jméno